Как да подготвим счетоводството за успешна 2024?
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Отпускане на еднократна помощ за ученици, записани в първи, втори, трети и четвърти клас
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Какво трябва да направите, за да отворите шивашко ателие?
Има ли разлика в плащането на данъци?
Трябва ли да имате касов апарат и счетводител?
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Грешки при избора какви да са осигуровките ни
Много хора са самоосигуряващи се и сами избират кои рискове искат да покрият. Затова в днешната блог статия ви представяме вижданията на НАП за процедурите, които трябва да се спазват при избора на вид застраховка, кога е срокът за промяна и какви грешки могат да се допуснат. Повече информация по темата, можете да видите ТУК
Вдигат санкциите за фалшиво счетоводство
Предлага се да се увеличат глобите и финансовите санкции за невярно счетоводство с цел да се въведат подходящи наказания за подкупване на чуждестранни държавни служители и за прикриване на такъв подкуп, което е свързано с препоръките на ОИСР.
Повече информация по темата, можете да видите ТУК
Как да проверите здравното си досие?
НЗОК съхранява информация за всички медицински дейности, които е заплатила. Всеки гражданин може да посети сайта на касата и да провери какви медицински дейносоти са регистрирани и платени на негово име.
Повече за начините, по които можете да направите тази проверка, можете да откриете ТУК
На 2 октомври изтича срокът за подаване на коригиращи данъчни декларации от физическите и юридическите лица.
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Отпускане на еднократна помощ за ученици, записани в първи, втори, трети и четвърти клас
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Какво трябва да направите, за да отворите шивашко ателие?
Има ли разлика в плащането на данъци?
Трябва ли да имате касов апарат и счетводител?
Повече информация по темата, можете да научите ТУК
Облагане с ДДС при онлайн препродажба на китайски стоки
Много компании купуват стоки от китайски уебсайтове и ги препродават на хора в държави – членки на ЕС, и в държави извън ЕС. По тази причина в днешната блог статия са представени становищата на НАП относно процедурите за плащане на ДДС и отчитане на продажбите в такива случаи.
Повече за изискванията можете да прочетете ТУК
Финансиране на нов бизнес по европейски проект
Стартирането на нов бизнес може да бъде предизвикателство, особено по отношение на необходимото финансиране. Един от начините да осигурите средствата за вашия нов бизнес е чрез европейски проекти..
Повече за изискванията за кандидатстване можете да откриете ТУК
Издаване на фактури към фирми от ЕС и VIES декларации
Издаването на фактура към чуждастранна (ЕС) фирма включва някои специфични стъпки и изисквания. Елементите, които трябва да включва фактурата може да видите ТУК…
5 важни данъчни съвета за малкия бизнес. Знаете ли ги всички?
Здравейте, предприемачи! Днес искаме да ви предоставим 5 важни данъчни съвета, които са от съществено значение за малкия бизнес. Ако искате да се осигурите, че вашата фирма се справя добре с данъчните изисквания и избягва нежелани проблеми, прочетете тези съвети и се уверете, че ги спазвате. Прочетете повече ТУК…
Как да подготвите своята фирма за данъчна ревизия? Важни стъпки и съвети
Здравейте, предприемачи! Днес искаме да ви споделим някои важни стъпки и съвети относно подготовката на вашата фирма за данъчна ревизия. Ето някои важни стъпки, които може да последвате: Прочетете повече ТУК…
Основни принципи и термини в счетоводството
Счетоводството е ключов инструмент за следене и анализ на финансовото състояние на една компания или организация.
Ето някои от основните принципи и термини, които трябва да знаете ТУК:
Ключови стъпки при стартиране на бизнес
Започванетона бизнес в България е лесно и достъпно. Създаването на дружество не изисква никакви разходи и може да се осъществи доста бързо – в рамките на два работни дни след подаване на необходимите документи пред органа по регистрация.
Прочетете цялата статия, като кликнете ТУК, за да разберете кои са стъпките…
Счетоводни принципи
Общоприетите счетоводни принципи (ОПСП) са набор от правила и стандарти, които регулират начина, по който се води счетоводството на предприятията. Те осигуряват унифициран и структуриран подход към записването, класифицирането и отчитането на финансовата информация. ОПСП имат за цел да гарантират прозрачност, надеждност и сравнимост на финансовите отчети.
В България ОПСП са установени в Закона за счетоводството и включват следните основни принципи:
Прочетете цялата статия, като кликнете ТУК
Сезонна работа
Лятото е тук и с него идват вълнуващи възможности за сезонна работа.
Независимо дали сте студент, търсещ първата си работа или просто желаете да добавите допълнителни доходи към своя бюджет, започването на сезонна работа през лятото може да бъде отлична идея.
Това е период, в който много сектори от икономиката са в разгара си, като туризъм, ресторантьорство, забавления на открито и други.
Можете да научите изискванията за започване на сезонна работа, като кликнете ТУК
Счетоводните услуги играят ключова роля за успешното функциониране на онлайн магазините. Те не само водят прецизен преглед на финансовите операции, но и осигуряват съответствие със законовите изисквания и помагат за оптимизирането на финансовите процеси. В тази статия ще разгледаме някои от важните счетоводни услуги, които могат да се предоставят на онлайн магазини.
С какво счетоводството при онлайн търговията е по-различна?
Прочетете цялата статия ТУК…
Нова електронна услуга на НАП
Новата електронна услуга на НАП дава възможност на потребители ПИК (персонален индентификационен код) или КЕП (квалифициран електронен подпис) да потърсят съдействие, ако имат затруднения при използването на услуга в електронния портал на данъчната агенция или се нуждаят от техническа насока. След като потребителят бъде идентифициран с помощта на ПИК или КЕП, в горния десен ъгъл на екрана може да се види икона за подаване на заявка (жълт мегафон). Прочети повече…
Как да стартирате успешен бизнес?
За да сме ефективни при създаването на печеливш бизнес е нужно да обърнем специално внимание на някои неща.
ДОБРАТА БИЗНЕС ИДЕЯ НЕ Е ДОСТАТЪЧНА ЗА УСПЕХ! Съгласни ли сте с това твърдение?
Вижте кои са най-важните стъпки за стартиране на собствен бизнес.
10 счетоводни принципа, които трябва да знаеш
Тези счетоводни принципи са от основно значение за правилното функциониране на счетоводството и предоставянето на достoверна информация за състоянието на бизнеса.
В тази статия можеш да научиш защо са толкова важни.
Каква е разликата между цените на счетоводните къщи и разходите за поддръжка на счетоводен отдел?
Ползването на външни счетоводни услуги е значително по-изгодно, дори и на пръв поглед да не изглежда така. Освен спестяването на значителни разходи, наемането на външна счетоводна фирма има редица предимства – спестяване на време и усилия, гъвкавост, фокус върху основната дейност и др.
Каква е разликата между цените на счетоводните къщи и разходите за поддръжка на счетоводен отдел. Прочети повече…
Изборът на счетоводна къща е важен за всяка фирма. Един от ключовите елементи за успеха на Вашия бизнес е откриването на добър счетоводител, който да Ви осигури подходящи, навременни и ценово-ефективни съвети относно сложното и непрекъснато променящо се законодателство. Прочети повече…
Данъчното облекчение за млади семейства позволява намаляване на данъчната основа с лихвите, платени по първите 100 000 лева от ипотечен кредит за закупуване на жилище (чл. 22а от ЗДДФЛ). Трябва да отговаряте на следните условия, които декларирате с годишната данъчна декларация (Приложение № 10): Прочети повече…
Данъчното облекчение позволява на местни и чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава членка на ЕС или страна от Европейското икономическо пространство, да приспадат от данъчната основа направените плащания за труд Прочети повече…
Какъв е крайният срок за подаване на данъчна декларация на моята фирма?
Данъчната кампания 2023 г. започва на 10 януари, като от тази дата стартира подаването на декларациите за доходите на физическите лица по електронен път, по пощата и в офисите на приходната агенция. В началото на март 2023 г., след подаването на данните от работодатели и платци на доходи… Прочети повече…
Какви са размерите на осигурителните вноски за самоосигуряващи се лица?
От 1-ви януари 2023г се увеличи размерът на минималната заплата, но осигуровките остават същите като през 2022г. 31 януари е срокът, в който самоосигуряващите се лица, могат да променят вида на осигуряването си. Ако не сте се осигурявали за временна неработоспособност (болнични), можете да започнете да се… Прочети повече…
Данъчното облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране намалява данъчната ви основа с внесените през годината за ваша сметка осигурителни вноски за закупуване на осигурителен стаж при пенсиониране по реда на чл. 9а от Кодекса за социално осигуряване (чл. 20 от ЗДДФЛ).
Абонаментно счетоводство – пакет стандарт
Защо е по-добре да използвате пакетна счетоводна услуга и какво включва тя?
Счетоводните пакети предлагат цялостно решение за бизнеса.
При нас най-предпочитаният пакет е “Стандарт”. Той е подходящ за хора, които ценят своето време, предпочитат да почиват или да се занимават с маркетинг, за да увеличат своите продажби. Прочети повече…
Инвестиции в недвижими имоти
Ако вие сте избрали да инвестирате свободните си пари в имущество, то трябва първо да се консултирате с данъчен адвокат или счетоводител с нужните познания за това преди сделката.
Трябва да се вземат правилните решения за вашия случай… Прочети повече…
Защо е нужно счетоводство на фирмата
Много начинаещи собственици на бизнес смятат, че могат да се справят с счетоводството сами. Но много скоро разбират, че организирането на счетоводството на фирмата трябва да се вземе предвид още в най-ранен етап на планиране на бизнеса.
Ако и ти си един от тях, може би вече знаеш, че за това е нужен е доверен партньор, който да Прочети повече…
Данъчно облекчение при направено дарение
Най-добрият начин да намалите данъците си е с помощта на дарения.
* Данъчното облекчение за дарения позволява намаляване на данъчната основа с общо до 65% (чл. 22 от ЗДДФЛ).
Размер на неплатен отпуск с право на трудов и осигурителен стаж през 2023г
Съгласно разпоредбите от Кодекса на труда, всеки работодател може да разреши на работника си да ползва неплатен отпуск, независимо от това дали е използвал полагащия му се годишен платен отпуск и независимо от неговия стаж.
Задължително ли е да представим медицинско при започване на нова работа?
На всеки от нас се е случвало да започва нова работа, нали?
Разбира се, за да бъде всичко изрядно, според българското законодателство, се налага да представим някои документи на новия си работодател:
Трудов стаж при ползване на отпуск по болничен
Законът посочва, че за трудов стаж се признава и времето по трудово правоотношение, през което работникът или служителят не е работил, в следните случаи:
Ползване на данъчно облекчение за деца от родители без брак
Напоследък все повече двойки създават семейство и имат деца без да са сключили граждански брак.
Затова решихме в днешната статия да ви представим позицията на НАП за това какъв е редът за ползване на данъчните облекчения за деца в тези случаи.
Издаване на фактури – начини и полезни съвети
Издаването на фактури е важна част от бизнеса и е задължително за всеки, който продава стоки и/или услуги.
Тази статия ще ви представи основните начини за издаване на фактури, включително как да генерирате фактури ръчно или да използвате софтуер за фактуриране.
Годишно счетоводно приключване и изготвяне на ГФО
Годишното счетоводно приключване и изготвяне на ГФО е важна част от работата Ви всяка година. Изготвянето на финансови отчети по реда на НСС предполага спазването на принципните постановки на абсолютно всички приложими за целта национални счетоводни стандарти.
5 начина да съкратите разходите на фирмата си
Хубаво е през определен период от време бизнесът да оптимизира разходите си. Важно е да се анализира кои разходи могат да бъдат премахнати и какво е довело до по-голяма печалба. Спестените пари трябва да бъдат преразпределени – например, за реклама и развитие на бизнеса.
Професия счетоводител
Знаете ли, че счетоводителите правят много повече от просто пресмятане на числа? Те също така предоставят ценна информация и стратегически съвети, които могат да помогнат на бизнеса да вземе информирани решения и да увеличи печалбата си. Ако сте собственик на бизнес е време да инвестирате в услугите на професионален счетоводител.Прочетете повече…
Време е за твоята голяма стъпка – собствен бизнес
Започването на собствен бизнес може да бъде едновременно вълнуващо и плашещо. Това е ново начало, шанс да превърнете страстта си в професия и да бъдете свой собствен шеф. Въпреки това процесът на започване на бизнес може да бъде непосилен, с много работа и несигурност. В тази публикация ще обсъдим някои съвети и стратегии, които да ви помогнат да се ориентирате по пътя към стартиране на собствен бизнес и да се възползвате максимално от това ново начало.
Как да съставим финансова отчетност за малък бизнес?
Съставянето на правилна финансова отчетност е важна задача за всеки бизнес, независимо от неговия размер. В тази статия ще обясним как да съставим финансова отчетност за малък бизнес.
В тази статия разглеvдаме основните елементи на финансовата отчетност на малък бизнес и как да се подготвят правилно. Ще обсъдим важни концепции като активи, пасиви, приходи и разходи, както и как да се изготвят отчети за печалба и загуба.
Как се прилагат данъчните разпоредби за малки и средни предприятия?
За да се прилагат данъчните разпоредби за малки и средни предприятия, е важно да се има ясна представа за това, какви са тези разпоредби и кое предприятие се счита за малко или средно.
Малките и средните предприятия (МСП) са дефинирани в Закона за подпомагане на развитието на малкия и среден бизнес като предприятия, които отговарят на определени критерии за брой на служители, годишен оборот и балансова стойност на активите.
Дължим ли данъци при дистанционна работа?
Отговорът зависи от няколко фактора, включително страната, в която сте регистрирани като данъкоплатци, както и това дали имате специални споразумения между държавите.
Обикновено, ако работите за фирма в ЕС, която ви заплаща за дистанционна работа, вие ще бъдете облагани с данъци въз основа на вашата настояща регистрация като данъкоплатец и на законодателството във вашата страна.
Облагане на доходи от продажба на земя
Доходите от продажба на земя се облагат с данък в България. Съгласно Закона за данъка върху доходите на физическите лица, придобитите доходи от продажба на земеделска земя се облагат с данък в размер на 10% от придобития доход.
Това обаче не се отнася за продажбата на личен имот, тъй като в този случай той не се смята за капиталово имущество и не е обект на данъчно облагане.
Как да попълните декларациите по ДДС коректно и да избегнете евентуални грешки?
Декларациите по ДДС са важна част от дейността на всяко българско предприятие, което е регистрирано за Данък върху добавената стойност (ДДС).
Те трябва да бъдат подавани на Митническа администрация на всеки два месеца и съдържат информация за данъчната база, размера на ДДС, който е дължим за плащане и друга съответна информация.